Krysaříci

Čím krmit krysaříka

Jako každého jiného pejska je potřeba pražského krysaříka krmit minimálně jednou denně. Ideálně, když se dávka na den rozdělí třeba na dvakrát a pejskovi tak dáte jeden podíl ráno, druhý večer. Pražský krysařík, a malí psíci obecně, mají metabolismus o něco rychlejší, proto je krmení ve dvou dávkách vhodnější.

Pražský krysařík je trpasličí plemeno a spotřebu potravy má poměrně malou. Jenže je docela aktivní, má krátkou srst a větší výdej tepla má za následek vyšší spotřebu energie. Tudíž je dobré, abyste svému krysaříkovi zajistili stravu pestrou a zaměřili se spíše na kvalitu, než-li kvantitu.

Ale! Rozdíl v krmení je u štěněte a u dospělého jedince. Štěně je ve vývinu a nároky na stravu má zvýšené, v dospělosti je pak možné spotřeba snížit. To samé platí pro březí feny a po porodu, kdy je nutné zajistit fence dostatek vitamínů a živin.

V dnešné době je pro mnohé chovatele pohodlnější krmit suchým či polosuchým krmivem. Za suché krmivo lze považovat granule pro psy, za polosuché třeba konzervy. Po krysaříky vybírejte krmivo, které je tzv. superprémiové kvality z řady určené pro malé nebo mini plemena. Některé firmy se specializují na výrobu krmiva speciálně pro daná plemena, např. Jorkšírský Teriér, Buldog, Čivava, Německý ovčak a další. Na granule vyloženě pro rasu Pražský krysařík jsem doposud nenarazila. Krysaříkům však chutnají i granulky pro Čivavy. Mezi dobré značky, které mám vyzkoušené i u vlastních krysaříků, se řadí: Royal Canine, Purina Pro Plan, Eukanuba, Nutram. Granulky pro krysaříky by v každém případě měly mít malý tvar.

Do stravy je dobré zařadit i klasické krmení - tedy maso a přílohy. Z masa je ideální hovězí, kuřecí nebo krutí maso. Samozřejmě vařené či dušené, bez koření. Maso můžete podávat pouze nakrájené na malé kostičky. K masu je také možné přidat rýži nebo těstoviny. Klidně i zeleninu, třeba uvařenou a nastrouhanou mrkvičku.

Krysařík by tedy měl dostávat nejen suché krmivo, ale také maso, obilniny nebo luštěniny a také zeleninu, nikoli pouze průmyslově vyráběné krmivo.

Pokud si krysaříka pořídíte, sami časem poznáte, co chutná právě tomu vašemu pejskovi. Rozhodně jej nekrmte "lidskými jídly", které jsou plné tuků, cukrů a nezdravých látek, které tělíčku pejska vůbec neprospějí, ba naopak škodí. Chcete-li, aby s vámi byl váš miláček, co nejdéle? Pak jej neřekrmujte a nedávejte mu lidskou potravu.